Preview 1
![Image](https://cdn.theworksheets.com/Word-Problem-worksheets/p-0-3-0-Word-Problem-worksheets.png)
Proportion Word Problems Date_____ Period____ Answer each question and round your answer to the nearest whole number. 1) If you can buy one can of pineapple chunks for $2 then how many can you buy with $10? 5 2) One jar of crushed ginger costs $2. How many jars can you buy for $4? 2 3) One cantaloupe costs $2. How many
Preview 1
Preview 2
Preview 3
Preview 4
Preview 5
Preview 6